Facebook
Twitter
 
   
   
   
Hızlı Erişim
Atatürk Köşesi
Mezunlarımız
Etkinliklerimiz
Başarılarımız
Duyurular
Fotoğraf Galerisi
Videolar
Kayıt Bilgileri
Dökümanlar
Ders Programı
Yemek Listesi
İnsan Kaynakları
Rehberlik
Yedincioğul Dergisi
e-Katalog
 
Etkinlik Detayları
 
Önceki Etkinlik + Tüm Etkinlikler Sonraki Etkinlik
Almıla Aydın Adabilim'de

 

Öğrencilerimizi yazarlarla buluşturup zihin dünyalarında yeni ufuklar açmak için düzenlediğimiz programlarımızın bu seferki konuğu çocuk kitapları yazarı Almıla AYDIN oldu.

 

Adabilim Okulları İmza ve Söyleşi programları devam ediyor. Adabilim Okulları’nın İmza ve Söyleşi programında Çocuk Kitapları yazarı Almıla Aydın misafirdi. İlkokul ve Ortaokul öğrencileri ile bir araya gelen Yazar ve öğrenciler için de oldukça keyifli anlar gerçekleşti.

 “ Yazmanın Kolaylıkları" adlı atölye çalışmasında öğrencilerimize hikaye yazmanın olmazsa olmazlarını anlatan yazar, interaktif olarak yürüttüğü çalışmasıyla çocukların çok ilgisini çekti. Öğrencilerimizin hayal dünyalarına ulaşmalarını sağlayan Almıla Aydın, yazmanın en önemli itici güçlerinden birinin çok fazla okumak olduğunu ve her çocuğun günde en az 20 dakika kitap okuması gerektiğini aktardı.

Yazmaya nasıl başladınız sorusuna; kitaplarla iç içe olan ve çok okuyan bir ailede büyüdüğünü ve okumasını etkileyen en büyük etkinin bu olduğunu söyleyen Aydın, yazmaya olan merakım çok küçük yaşlarda başladı dedi

Kitapları oluşturabilmek ve yazılar yazabilmek için öncelikle hayal kurmak gerektiğini ve çok okumak gerektiğini söyleyen Almıla Aydın, kitaplarımda oluşturduğum karakterlerin hepsi,  gerçek hayatta varolan çocuklar aslında. Çocukluğumda tanıdığım arkadaşlarımın hoşuma giden ve bana ilginç gelen özelliklerini alıp onları ön plana çıkardım. Yaşadıkları maceralar ise hayali.

İyi hikaye yazmak için dikkat edilmesi gereken konular hakkında öğrencileri bilgilendiren Almıla Aydın, öğrencilere bol bol kitap okumalarını tavsiye etti. Almıla Aydın, "İyi bir yazı yazmak için dikkat edilmesi gereken konular var. Bunlar; çok kitap okumak, hayal kurmak, gözlemlemek, yazım kurallarını bilmek ve hayal etmek. Gözlem yaparken de ilginç kişi veya olayları not etmek çok önemli. Hikaye yazarken bu notlar çok işe yarıyor. Hayal gücümüzü de yaptığımız gözlemlerle birleştirirsek ortaya çok güzel eserler çıkabiliyor" diye konuştu.

İyi hikaye yazabilmek için iyi tasvir yapmak gerektiğini de belirten Yazar Almıla Aydın öğrencilere şu tavsiyelerde bulundu: "Hikaye yazarken önemli bir nokta var. O da iyi tasvir yapabilmektir. Bir hikayede, karakterlerin, mekanın ve ortamın tasvirleri yapılır. Ortam ve karakter tasvirleri yaparken sıfatları çok iyi bilmemiz gerekir. Bir kişiyi tasvirlerken sıfatları iyi bilmek çok önemlidir. Ne kadar çok sıfat bilirsek kişi tasvirlerimiz o kadar iyi olur. Hikayedeki karakterleri farklı bakış açılarından tanıtarak, daha geniş bir karakter tasviri yapabilirsiniz. Geniş karakter tasviri olmayan hikaye can sıkıcı hale gelebiliyor. Bunun dışında karakterlerin alışkanlıkları ve çevreyle olan ilişkilerini de iyi tasvirlemek gerekiyor. Bu şekilde kitaptaki karakterleri, kahramanları her yönüyle çok farklı bir şekilde tasvirleyebiliriz" dedi.

Çok okumanızı tavsiye ederim her şeyden önce. Yazmanızı ve yazdıklarınızı öğretmenlerinizle, ailelerinizle paylaşmanızı da tavsiye ederim diyerek sözlerini tamamladı.

Resimlere bakmak için linke tıklayınız... 

 
 
 
 
 
Tüm Hakları Saklıdır © 2013